Glosariusz

Account Based Marketing

MarketingSprzedaż

Strategia wejścia na rynek i działań marketingowych ukierunkowana na konkretnych kontrahentów.

Affiliate marketing (Marketing afiliacyjny)

Marketing

Działania oparte na prowizji wypłacanej stowarzyszonym partnerom przez zleceniodawcę za wygenerowanie ruchu (leady) lub sprzedaż. Wysokość prowizji najczęściej uzależniona jest od skuteczności prowadzonych działań marketingowych.

Business to Business (B2B)

Customer serviceMarketingSprzedaż

Określenie relacji występujących pomiędzy przedsiębiorstwami.

Business to Customer/Client/Consumer (B2C)

Customer serviceMarketingSprzedaż

Określenie relacji występujących pomiędzy przedsiębiorstwami a klientami indywidualnymi.

Click-through rate (CTR)

Marketing

Współczynnik klikalności używany w marketingu internetowym w celu analizy wyników kampanii. Procentowo określa liczbę kliknięć w stosunku do liczby wyświetleń reklam.

Clickbait

Marketing

Treści, których głównym celem jest przyciągnięcie uwagi i zachęcenie odwiedzających do kliknięcia linku do określonej strony internetowej, cyfrowego doświadczenia lub wydarzenia.

Content Marketing

Marketing

Strategia tworzenia i dystrybucji wartościowych, odpowiednich i spójnych treści, mających na celu przyciągnięcie i utrzymanie uwagi jasno określonej grupy odbiorców i doprowadzenie do rentownego dla marki działania klienta.

Corporate Identity (CI)

Marketing

Elementy wizualne takie jak logotyp, nazwa, slogan, kolorystyka, zestaw czcionek itp., które reprezentują i wyróżniają markę w świadomości konsumentów.

Customer Experience (CX)

Customer serviceMarketingSprzedaż

Podejście biznesowe, które zakłada troskę o doświadczenie klienckie w kontakcie z organizacją na każdym etapie zaawansowania wzajemnej relacji.

Customer Journey

MarketingSprzedaż

Customer journey to sekwencja interakcji, doświadczeń i kontaktów, jakie klient odbywa od momentu pierwszego zainteresowania produktem lub usługą do finalnego zakupu oraz dalszej relacji z marką. Obejmuje wszystkie etapy decyzyjne, w tym badanie, porównywanie, zakup i pozytywne lub negatywne doświadczenia po zakupie.

Customer lifecycle

MarketingSprzedaż

Customer lifecycle to termin używany w marketingu i zarządzaniu klientami, który odnosi się do wszystkich etapów, przez które przechodzi klient od momentu pierwszego kontaktu z firmą do zakończenia relacji. Obejmuje werbowanie klientów, pozyskiwanie, budowanie lojalności, utrzymywanie relacji oraz ewentualne zakończenie współpracy.

Data-Driven Marketing

Marketing

Działania marketingowe podejmowane na podstawie danych uzyskanych w wyniku interakcji z klientami. Służy ulepszeniu i personalizowaniu doświadczenia klienta z marką.

Demand generation

Marketing

Strategia marketingowa dążąca do wzrostu świadomości konsumentów i ich zainteresowania produktami lub usługami firmy i wzrostu sprzedaży. W ramach tej strategii wykorzystywane są zarówno działania Outbound Marketingowe, Inbound Marketingowe, jak i nastawienie na budowanie marki.

E-mail Marketing

Marketing

Strategia wykorzystania kanału E-mail do dostarczania i optymalizowania wiadomości marketingowych — takich jak newsletter lub kontekstowa, spersonalizowana komunikacja w czasie rzeczywistym — w celu wspierania zaangażowania klienta.

Grywalizacja (Gamification)

MarketingTechnologia

Grywalizacja to wykorzystanie mechaniki gry i projektowania doświadczeń do cyfrowego angażowania i motywowania ludzi do osiągania celów. Grywalizacja odróżnia się od gier oraz programów lojalnościowych, tym, że wyłącznie „nakłania” do zdobywania nagród czy przechodzenia na wyższe poziomy.

Human to Human (H2H)

Customer serviceMarketingSprzedaż

Sposób prowadzenia biznesu opartego na osobistych relacjach i długoletnim zaufaniu.

Inbound Marketing

Marketing

Technika marketingu treści, działań social media oraz pozycjonowania w wyszukiwarkach — prowadząca do „przyciągania” potencjalnych klientów na stronę internetową lub innego punktu kontaktu z firmą.

Influencer Marketing

Marketing

Rodzaj marketingu w mediach społecznościowych, który polega na udzielaniu rekomendacji lub wzmiankowaniu o marce i/lub jej produktach/usługach przez osoby o uznanym statusie influencera. Influencer marketing polega na wywieraniu wpływu na określoną grupę odbiorców przez autorytet lub osobę rozpoznawalną.

Landing Page (Strona lądowania)

Marketing

Strona internetowa, która służy konkretnej kampanii marketingowej. Użytkownicy są na nią kierowani bezpośrednio z wyszukiwarki lub innych kanałów (E-mail, social media, kody QR, przekierowania w ramach witryny itp.). Jest to niezbędny element kampanii lead generation. Strona lądowania pozwala zidentyfikować źródło pozyskania klienta, konwertować, odróżniać kampanie i badać ich skuteczność.

Lead Generation

Marketing

Proces zbierania danych od potencjalnych nabywców (zwykle adresów E-mail czy numerów telefonów).

Scroll to Top