- Czy systemy Open Source są darmowe? - 9 grudnia 2024
- Czy SugarCRM integruje się z innymi systemami? - 20 listopada 2024
- Jaki jest najlepszy system CRM Open Source wg Forbes? - 15 listopada 2024
Korzystasz w pracy z telefonu komórkowego?
Według badania Samsung i Frost & Sullivan — dzięki zastosowaniu smartfonów podczas wykonywania czynności służbowych — odzyskuje się aż 58 minut oraz osiąga 34%-owy wzrost produktywności każdego dnia.
Podobny efekt obserwujemy także w eVolpe. W artykule opowiadam naszą historię pozyskania aż dwóch aplikacji mobilnych. Dzięki nim pewne czynności wykonujemy zdecydowanie efektywniej.
Jeżeli zauważasz, że Twoi pracownicy chętnie sięgają po smartfony, powinno Cię to zainteresować.
Moda na mobile
Wykorzystywanie telefonu komórkowego w czasie pracy rzadko bywa mile widziane. Mimo to stało się na tyle powszechne, że chyba częściej po prostu przymyka się na to oko. Trudno byłoby to zresztą kontrolować. Niektóre organizacje pewnie próbują, ale mam osobistą wątpliwość, z jakim skutkiem im się to udaje.
Przygotowując się do tematu, znalazłem badania, według których aż 66% ankietowanych pracowników przyznaje się do wykorzystania telefonu komórkowego kilka razy w ciągu dnia pracy.
Inna statystyka mówi o tym, że ten sam telefon, który bywa wykorzystywany do prywatnych celów, bardzo często jest też jedynym mobilnym narzędziem pracy ankietowanych osób. 84% firm, które wzięły udział w badaniu, stosują politykę „bring your own device”, zgodnie z którą od pracowników oczekuje się zastosowania prywatnych urządzeń do wykonywania służbowych obowiązków.
Nie da się ukryć, że wiążą się z tym pewne zagrożenia. Do tych najbardziej dotkliwych należą wycieki firmowych danych oraz rozproszenie uwagi w trakcie wykonywania obowiązków. Nie mniej istotne są też kwestie wpływające na work-life-balance.
Okazuje się, że aż 51% pracowników korzysta z urządzeń mobilnych do wykonywania obowiązków służbowych w trakcie pobytu w łazience, a nawet zupełnie poza godzinami pracy.
Nowa rzeczywistość biznesowa. Jak się w niej odnaleźć?
Osobiście uważam, że każdy z nas powinien mieć osobny telefon do wykonywania obowiązków służbowych i prywatnych czynności. Nie wydaje mi się bowiem, by było możliwe, byśmy — na tym etapie zaawansowania trendu — zrezygnowali z zastosowania urządzeń mobilnych w czasie pracy. A skoro czegoś nie można wyeliminować, rozsądniej taki temat oswoić.
We wstępie przytoczyłem statystykę, która pokazuje, że właściwe zaadaptowanie strategii mobile może doprowadzić do realnych korzyści. Czy uda się uniknąć zagrożeń oraz wygenerować nawet 34%-owy wzrost produktywności – zależy tylko od Ciebie.
Poniżej omawiam, jak nam się to udało w eVolpe.
Aplikacja mobilna: SugarCRM Mobile
Przygoda z zastosowaniem aplikacji mobilnych do pracy rozpoczęła się w eVolpe w zespole Sprzedaży, którego jestem częścią. Od dłuższego czasu wszyscy handlowcy mają u nas dostęp do mobilnej wersji systemu CRM.
SugarCRM Mobile to dla nas wygodny sposób na zarządzanie relacjami z klientami, bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Sam wielokrotnie korzystałem z jego funkcji w czasie podróży służbowych. Uważam, że to bardzo przydatne i wygodne narzędzie, szczególnie w sytuacjach, gdy dostęp do komputera czy Internetu bywa ograniczony.
Przypominam sobie dalekie podróże pociągiem, w trakcie których odbierałem liczne telefony i na bieżąco notowałem poczynione ustalenia od razu w systemie CRM. O ile prostsze było przygotowanie się do spotkania, w którym miałem brać udział! Dzięki SugarCRM Mobile cała historia dotychczasowych relacji zmieściła się do wewnętrznej kieszeni mojej ulubionej marynarki. Wystarczyło do niej zajrzeć, by uwzględnić kluczowe potrzeby decydentów w trakcie czekającej mnie prezentacji. Nie zapominając o wygodnej funkcji wskazującej adres i trasę dojazdu do mojego klienta!
Aplikacja mobilna: MintHCM Mobile
Pakiet systemów mobilnych, z których korzystamy w eVolpe cały czas się rozrasta. W ostatnim czasie dołączyliśmy do niego aplikację połączoną z naszym wewnętrznym systemem HCM.
Dzięki niej mam wygodny podgląd informacji takich jak plany pracy moich współpracowników czy liczba dni urlopowych do wykorzystania. Korzystając z MintHCM Mobile, mogę zarezerwować służbowe auto albo zapoznać się z najnowszymi ogłoszeniami z życia eVolpe.
Jeżeli w Twojej firmie, tak samo jak w naszej, utrzymuje się opcja Home Office oraz rotacyjnych stanowisk, z pewnością spodoba Ci się funkcja zarządzania miejscem pracy. Kiedy wybierzesz się do biura, będzie na Ciebie czekało wyznaczone biurko.
Wielce prawdopodobne, że koleżankom i kolegom z działu HR przypadną do gustu obszary takie jak Rekrutacja czy Onboarding. Marta, która zarządza tymi sprawami w eVolpe, często nawiązuje do sytuacji, w których aplikacja mobilna MintHCM uratowała zaplanowane hurtowo rozmowy kwalifikacyjne. CV kandydata czy opisy konkretnych stanowisk wyświetlone na urządzeniu mobilnym w trakcie spotkania, to bardzo przydatna rzecz!
MintHCM Mobile to też wygodne narzędzie, by zlecić przygotowanie sprzętu oraz zaplanować właściwe szkolenia w kalendarzu dla nowych pracowników. Nie trzeba w tym celu nawet siadać do komputera.
Sporo dobrego o zastosowaniu MintHCM Mobile słyszałem też od mojego szefa. Marcin, który ma najszersze uprawnienia do całego systemu, chwali sobie przede wszystkim funkcje raportowe. Podgląd zestawień prezentujących wykorzystanie powierzchni biurowej ma nawet w trakcie spotkania z deweloperem. Nie musi się wtedy odnosić do sanpshotu bazy danych z danego dnia. Wyniki może podglądać na żywo, z dowolnego miejsca, o dowolnej porze.
Marcin Różański
CEO
MintHCM pozwala mi na raportowanie o stanie zatrudnienia oraz weryfikację efektywności zespołu. Dzięki aplikacji jestem w stanie stwierdzić, ile godzin poświęciliśmy na konkretny projekt i czy w tym ujęciu okazał się on rentowny.
System operacyjny do wyboru
Podobno, jeżeli chodzi o urządzenia mobilne, ludzie dzielą się na zwolenników środowisk Apple oraz Android. Wśród pracowników eVolpe nie jest inaczej. Spór o to, co jest lepsze/fajniejsze to nieustający dowcip na naszym firmowym komunikatorze. Na szczęście producenci aplikacji, z których korzystamy wewnętrznie, nie dyskryminują pod tym kątem swoich użytkowników.
Zarówno SugarCRM i MintHCM dostarczają mobilne wersje swojego systemu w sklepach Google Play i App Store.
I całe szczęście! Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której szala zwycięstwa we wspomnianym sporze miałaby się przeważyć na jedną ze stron.
Podsumowanie
Podsumowując, wprowadzenie aplikacji mobilnych takich jak SugarCRM Mobile i MintHCM Mobile to był strzał w dziesiątkę!
Specyfika naszej pracy, sposób rozliczania z klientami na podstawie przepracowanych godzin, liczne spotkania w terenie, praca zdalna to tylko niektóre czynniki, które wręcz wymogły ich zastosowanie. Bez mobilnych narzędzi byłoby nam o wiele trudniej osiągać wyznaczone cele. Aplikacje mobilne stały się integralną częścią naszego środowiska pracy. Dzięki nim praca w eVolpe jest jeszcze bardziej komfortowa, a my możemy śmiało patrzeć w przyszłość, w której mobilne technologie będą z pewnością odgrywały jeszcze większą rolę.
Jeżeli i Ty rozważasz zastosowanie aplikacji mobilnych do wykonywania codziennych obowiązków służbowych, umów się na niezobowiązującą rozmowę. Chętnie opowiem o moich doświadczeniach z SugarCRM Mobile czy MintHCM Mobile. Mogę Ci je nawet pokazać w akcji. Po prostu zarezerwuj poniżej dogodny termin.
Umów konsultację z ekspertem wdrożeniowym eVolpe
Wybierz dogodny dla siebie termin.
- Czy systemy Open Source są darmowe? - 9 grudnia 2024
- Czy SugarCRM integruje się z innymi systemami? - 20 listopada 2024
- Jaki jest najlepszy system CRM Open Source wg Forbes? - 15 listopada 2024