- Statystyki HR 2023: Trendy dotyczące zarządzania kapitałem ludzkim w firmach - 9 sierpnia 2023
- Który system wybraliby użytkownicy CRM w 2023, gdyby ich zapytać? - 12 lipca 2023
- Statystyki o AI, które Cię zadziwią - 27 czerwca 2023
Szukasz oprogramowania CRM do swojej firmy? Zastanawiasz się, która z dostępnych opcji jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia? Dla ułatwienia sprawy zamierzasz sugerować się popularnością poszczególnych rozwiązań?
„Chyba najlepiej wybrać to, co podpowie najwyżej uplasowany w wyszukiwarce ranking”?
Szczerze? To zależy!
Branża IT dostarcza bardzo wielu opcji w zakresie systemów klasy CRM. Nic dziwnego, że w gąszczu różnorodnych rozwiązań poszukujesz zestawienia, które w prosty sposób porówna poszczególne opcje. Nic też dziwnego w tym, że firmy wdrożeniowe tworzą tego typu materiały, aby wykazać wyższość swojego produktu nad ofertą konkurencji. Nic w tym złego, ale jako wyedukowany konsument powinieneś zdawać sobie sprawę z subiektywności zestawień przygotowywanych przez dystrybutorów lub ambasadorów produktu konkretnej marki.
Ranking CRM? Zwróć uwagę na przyjęte kryteria!
Opieranie decyzji biznesowych na subiektywnych wnioskach na temat wybiórczo dobranych narzędzi niesie za sobą pewne ryzyko. Przede wszystkim – zawężonego i niedostosowanego do potrzeb spektrum wyboru. Jeżeli raport jest rzetelny, powinien wskazywać na kryteria doboru analizowanych narzędzi. Jeżeli sięgasz po zestawienie oprogramowania CRM – upewnij się, że zostały one odpowiednio posortowane. Nie ma sensu porównywać Fiata Multipla z Ferrari California. Podobnie całkowicie nieuzasadnione jest stawianie w tym samym szeregu prostych, pudełkowych rozwiązań i komercyjnego oprogramowania klasy Enterprise.
Zanim zaczniesz porównywać produkty, zastanów się, czego oczekujesz od systemu CRM, jaki masz budżet, czy zależy Ci na swobodzie instalacji, bezpieczeństwie danych. Dopiero wtedy, zawężając spektrum wyboru do systemów odpowiadających Twoim potrzebom, uzyskasz realny pogląd opcji, które faktycznie powinieneś rozważać.
Ze względu na wielość alternatyw trudno o wiarygodny ranking pełnej oferty systemów CRM. Tym bardziej skup się na tym wycinku rynku, który dedykowany jest organizacjom o podobnym do Ciebie profilu.
Wiarygodny ranking CRM a sztuczki SEO
W ostatnich latach przywykliśmy do zabiegów typu pozycjonowanie, artykuły sponsorowane itp. Wiedza, którą zdobywamy w Internecie, jest serwowana na postawie algorytmu, który faworyzuje treści nie ze względu na ich obiektywność, rzetelność badawczą, a zagęszczenie fraz kluczowych.
Prawda jest taka, że mało komu chce się przeszukiwać odległe strony Google. Dotarcie na drugą to już wyczyn. Zwykle przyswajamy te artykuły, które albo ktoś polecił w mediach społecznościowych, albo te, które po prostu pokazały się na pierwszych miejscach po wpisaniu zapytania do wyszukiwarki. Pytanie o dokładność i fachowość raportów CRM serwowanych nam ze względu na wysoki wynik SEO, pozostawiam otwarte.
Przy okazji można się zastanowić także nad tym, w jaki sposób przeprowadzono research konieczny do stworzenia do takiego raportu. Jeżeli nie przygotowywała go niezależna agencja badania rynku albo nie rozesłano ankiet do użytkowników – najprawdopodobniej dane uwzględnione w rankingu pozyskano właśnie przy pomocy Google.
Oprócz ryzyka, że słabiej wypozycjonowani dostawcy nie zostali uwzględnieni, powinieneś się liczyć również, z tym że wiedza zawarta w raporcie to w większości przekaz marketingowy ze stron producentów, a nie obiektywnie i empirycznie wypracowane wnioski.
Jak ranking CRM, to ze sprawdzonego źródła!
Nie zrozum mnie źle. Sam chętnie polegam na raportach dotyczących oprogramowania Open Source, a w szczególności systemów klasy CRM. Zdecydowanie większą dozą zaufania darzę jednak te opracowane przez wiarygodne, renomowane centra badawcze.
Niejednokrotnie na tym blogu przywoływaliśmy, chociażby wyniki corocznego badania firmy Gartner Inc. – niezależnego (!) przedsiębiorstwa analityczno-badawczego wyspecjalizowanego w kwestiach strategicznego wykorzystania nowoczesnych technologii.
Magiczny Kwadrant Gartnera to jeden z najbardziej respektowanych rankingów w dziedzinie Sales Force Automation. Profesjonalni analitycy firmy opierają swoje wnioski na próbie około 200 firm z różnych dziedzin gospodarki. Ich celem jest zmierzenie, w jakim stopniu najważniejsi gracze na rynku systemów CRM wywiązują się z roli dostawcy aplikacji, która wspiera i automatyzuje procesy sprzedażowe w przedsiębiorstwach. Bazując na 15 podstawowych kryteriach, analizowani są zarówno dostawcy systemów klasy CRM, jak i ich flagowe produkty. Wyniki badania prezentowane są na charakterystycznym wykresie podzielonym na cztery ćwiartki.
Magic Quadrant Gartnera zalicza producentów oprogramowania klasy CRM do następujących kategorii: gracze niszowi (niche players), pretendenci (challengers), wizjonerzy (visionaries) oraz liderzy (leaders). Umiejscowienie producenta i systemu w konkretnej części kwadrantu zależy od wizji (m.in. innowacyjność, model biznesowy, zrozumienie rynku) oraz od zdolności do jej realizacji (reagowanie na zmiany, serwis, customer experience).
Ranking CRM a User Experience
Oprócz rankingów firm takich jak Gartner, za miarodajne można uznać także te zestawienia, które odnoszą się do doświadczenia użytkownika systemu. Jednym z ciekawych przykładów dotyczących systemów CRM jest coroczny ranking amerykańskiego magazynu PCMag – Business Choice Awards, o którym pisaliśmy np. TUTAJ.
Business Choice Awards (albo: PCMag Readers’ Choice Awards) to plebiscyt zawężony do wątków związanych z oprogramowaniem klasy CRM. Ranking porusza kwestie wymagań sprzętowych, funkcjonalności, User Experience, kwestii administracyjnych, serwisowych i wsparcia technicznego. Wiarygodność tego konkretnego zestawienia polega na tym, iż to czytelnicy czasopisma decydują o jego wynikach. Zaproszenia do udziału w ankiecie rozsyłane są drogą mailową do członków społeczności PCMag.com oraz subskrybentów listy mailingowej Readers’ Choice Survey. Pytania dotyczą subiektywnej opinii na temat pracy z danym systemem CRM w okresie ostatnich 12 miesięcy. Według mnie to wiele lepszy sposób na pozyskanie aktualnej wiedzy o systemach CRM.
W podobny sposób działają porównywarki systemów. Niektóre z nich, które zrzeszają dziesiątki tysięcy internautów, dostarczają bardzo rzetelnej wiedzy prosto od użytkowników systemu.
Zamiast szukać rankingów wydawanych przez podmioty powiązane z dostawcami systemów, może lepiej skorzystać z opinii osób, które miały z nimi do czynienia w codziennej pracy? Jak zwykle w Internecie warto przyjąć pewną dozę sceptycyzmu.
Jak chętnie udajesz się na fora internetowe w celu pochwalenia czyjegoś produktu lub usługi? Zdecydowanie częściej do takiego kroku mobilizuje nieprzyjemne doświadczenie. Miej to na uwadze, czytając kolejną niepochlebną opinię produktu.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że wystarczająco dużo razy powieliłem frazę „ranking CRM”, żeby trafić do osób, które takiego podsumowania poszukują.
Liczę, że udało mi się Ciebie przekonać, że nie warto ślepo wierzyć zestawieniom, które wyświetlają się w górnych partiach pierwszej strony Google, a nie zostały poparte rzetelnymi metodami analitycznymi. W takich raportach systemy mogły zostać dobrane na podstawie dostępności wiedzy w Internecie. Oznacza to, że nie sam system został przeanalizowany a wyłącznie materiały marketingowe na jego temat. Gdybym miał opierać decyzję biznesową na wnioskach przedstawionych w jakimkolwiek raporcie, z pewnością sprawdziłbym rzetelność wydawców, ich metody badawcze oraz przyjęte kryteria. O to samo proszę także Ciebie!
Porozmawiajmy o usłudze konsultingu i wdrożeniu systemu CRM!
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.
Jeżeli raport jest rzetelny, powinien wskazywać na kryteria doboru analizowanych narzędzi. Kiedy sięgasz po zestawienie systemów CRM – upewnij się, że zostały one odpowiednio pogrupowane. Ze względu na wielość alternatyw trudno o wiarygodny ranking pełnej oferty oprogramowania klasy CRM. Najlepiej skupić się na wycinku rynku, który dedykowany jest organizacjom o profilu podobnym do Twojego.
Zanim zaczniesz porównywać produkty, zastanów się, czego oczekujesz od systemu CRM, jaki masz budżet, czy zależy Ci na swobodzie instalacji, bezpieczeństwie danych. Dopiero wtedy, zawężając spektrum wyboru do systemów odpowiadających Twoim potrzebom, uzyskasz realny pogląd opcji, które faktycznie warto rozważać.
Magiczny Kwadrant Gartnera to jeden z najbardziej respektowanych rankingów w dziedzinie Sales Force Automation. Profesjonalni analitycy firmy opierają swoje wnioski na próbie około 200 firm z różnych dziedzin gospodarki. Ich celem jest zmierzenie, w jakim stopniu najważniejsi gracze na rynku systemów CRM wywiązują się z roli dostawcy aplikacji, która wspiera i automatyzuje procesy sprzedażowe w przedsiębiorstwach. Bazując na 15 podstawowych kryteriach analizowani są zarówno dostawcy systemów klasy CRM jaki i ich flagowe produkty. Wyniki badania prezentowane są na charakterystycznym wykresie podzielonym na cztery ćwiartki. Magic Quadrant Gartnera zalicza producentów oprogramowania klasy CRM do następujących kategorii: gracze niszowi (niche players), pretendenci (challengers), wizjonerzy (visionaries) oraz liderzy (leaders).
Business Choice Awards (albo: PCMag Readers’ Choice Awards) to plebiscyt zawężony do wątków związanych z oprogramowaniem klasy CRM. Ranking porusza kwestie wymagań sprzętowych, funkcjonalności, User Experience, kwestii administracyjnych, serwisowych i wsparcia technicznego. Wiarygodność tego konkretnego zestawienia polega na tym, iż to czytelnicy czasopisma decydują o jego wynikach. Zaproszenia do udziału w ankiecie rozsyłane są drogą mailową do członków społeczności PCMag.com oraz subskrybentów listy mailingowej Readers’ Choice Survey. Pytania dotyczą subiektywnej opinii na temat pracy z danym systemem CRM w okresie ostatnich 12 miesięcy.
To zależy. Najlepiej skonsultować się z firmą wdrożeniową i przeanalizować własny proces biznesowy, potrzeby kluczowych użytkowników, wymagania sprzętowe i budżet. Doświadczony partner pomoże w podjęciu najlepszej decyzji. Żeby poznać CRM-ową osobowość swojej organizacji, warto wcześniej wypełnić ankietę CRM Generator.
Zależy którym. Nie warto ślepo wierzyć zestawieniom, które wyświetlają się w górnych partiach pierwszej strony Google, a nie zostały poparte rzetelnymi metodami analitycznymi. W takich raportach systemy mogły zostać dobrane na podstawie dostępności wiedzy w Internecie. Oznacza to, że nie sam system został przeanalizowany a wyłącznie materiały marketingowe na jego temat.
Lepiej zaufać rankingom CRM przeprowadzonym na podstawie opinii użytkowników albo tym, wydawanym przez wiarygodne centra badania rynku.
- Statystyki HR 2023: Trendy dotyczące zarządzania kapitałem ludzkim w firmach - 9 sierpnia 2023
- Który system wybraliby użytkownicy CRM w 2023, gdyby ich zapytać? - 12 lipca 2023
- Statystyki o AI, które Cię zadziwią - 27 czerwca 2023