- Uzyskaj dotację na system IT dla Twojej firmy. Nowe środki na cyfryzację MŚP jednak w 2025 roku? - 10 stycznia 2025
- Czy systemy Open Source są darmowe? - 9 grudnia 2024
- Czy SugarCRM integruje się z innymi systemami? - 20 listopada 2024
Zastanawiasz się, czy inwestycja w system do zarządzania kapitałem ludzkim ma sens?
Po lekturze tego artykułu nareszcie będziesz w stanie się zdeklarować.
W dalszej części znajdziesz definicję pojęcia Human Capital Management, informację o zastosowaniu HCM w praktyce oraz podsumowanie korzyści związanych z pozyskaniem oprogramowania tej klasy.
Mam dla Ciebie także informację o tym, kiedy taka technologia zupełnie się nie sprawdzi.
Co to jest Human Capital Management?
Human Capital Management (HCM) to strategia biznesowa, która polega na organizacji pracy związanej z zarządzaniem kapitałem ludzkim w organizacjach. Zgodnie z tą ideą pracownicy to najważniejszy zasób w przedsiębiorstwie.
HCM to także klasa oprogramowania do obsługi procesów takich jak:
Komu i do czego przydaje się system HCM?
Specjalista ds. HR, Rekruter, Employer Branding Specialist.
Osoby na takich stanowiskach to kluczowi, acz niejedyni praktycy podejścia Human Capital Management.
Do ich zadań należy prowadzenie rekrutacji, procesowanie aplikacji, onboardingu i innych czynności związanych z zatrudnieniem (kontrola warunków umowy, benefitów, delegacji, nieobecności itd.).
Zazwyczaj to oni pierwsi zauważają potrzebę zmiany oraz konieczność pozyskania systemu HCM/HRM.
Czy wiesz, że…
HRM, czyli Human Resources Management to pojęcie zamienne do HCM, stosowane jako określenie strategii lub oprogramowania do zarządzania kapitałem ludzkim.
Inne grupy, które moga skorzystać i czerpać korzyści z zastosowania systemu HCM to:
Employer Branding
Przygoda z HCM zaczyna się na etapie employer branding, czyli budowania wizerunku marki jako solidnego, godnego zaufania pracodawcy.
W tym celu dział HR (często wspierany przez Marketing) prowadzi kampanie reklamowe oraz dba o pozytywny obraz firmy w Internecie. Dzięki narzędziu klasy HCM może zadbać nie tylko o ich aspekt koncepcyjny takich działań, ale również przeanalizować raporty dotyczące skuteczności akcji employer brandingowych. Wiedza na ten temat z pewnością posłuży jako benchmark przy okazji kolejnych kampanii.
Przykład: Dział HR planuje i przygotowuje promocję procesu rekrutacyjnego w soscial mediach. Ustala grupę docelową, przeznacza na ten cel określone środki. Informacje o założeniach kampanii, wydanych pieniądzach i uzyskanych efektach przechowuje w systemie HCM. Na koniec mierzy tam zarówno popularność swojego posta jaki i liczbę wygenerowanych w ten sposób aplikacji.
Rekrutacja
Chyba najbardziej rozpoznawalny i poszukiwany obszar funkcjonalny systemów HCM to rekrutacje.
Dla wielu organizacji jest to bardzo wymagające wyzwanie. Pozyskanie kadry, szczególnie na tzw. rynku pracownika, wiąże się z koordynacją działań na wielu polach.
Oprogramowanie HCM pomaga podzielić cały proces na etapy, uporządkować poszczególne czynności oraz raportować o uzyskanych efektach.
Dzięki systemowi HCM można skutecznie:
Oprogramowanie tego typu sprzyja również bezpieczeństwu danych osobowych, którego wymagają przepisy RODO.
Profil pracownika
Wspomniałem wcześniej, że systemy HCM to narzędzie nie tylko dla pracowników działu HR.
Nieocenione korzyści przynosi nadanie dostępu wszystkim członkom organizacji. W ten sposób każdy zatrudniony specjalista może kontrolować własne postępy, przebieg kariery w organizacji, w razie potrzeby edytować dane kontaktowe, współdzielić informacje o realizowanych projektach, planowanych nieobecnościach, zapotrzebowaniu na firmowe zasoby itd.
Profil pracownika w systemie HCM przypomina profil specjalisty na LinkedIn czy innej platformie społecznościowej.
Jest to miejsce w systemie, które pozwala zrozumieć historię współpracy z konkretną osobą. System pokazuje te informacje, które pozostają w relacji do odpowiedniego rekordu personalnego.
Znajduje się tam wiedza o wykształceniu, doświadczeniu i uzyskanych certyfikatach. Pracodawcy przydadzą się również dane kontaktowe, numer konta bankowego, czy lista odbytych szkoleń, przyznanych benefitów oraz szczegóły podpisanego kontraktu.
Oceny pracownicze
Kolejny ważny element zarządzania kapitałem ludzkim to przechowywanie wiedzy o posiadanych umiejętnościach.
Dojrzałe organizacje dbają o to, aby regularnie ewaluować postępy i zaangażowanie zatrudnianych osób.
Ocena pracownicza to dobry moment na rozmowę o premii, benefitach, podwyżce, awansie, ale także sposobność, do zdyscyplinowania osób, które nie wywiązują się z obowiązków.
W ten sposób utrzymuje się też wysoki poziom efektywności zespołu.
Pracownicy, którzy są świadomi, czego się od nich wymaga oraz w jakim stopniu i kiedy zostaną z tego rozliczeni, o wiele chętniej podejmują własne inicjatywy, kreatywnie podchodzą do wykonywanych obowiązków.
System HCM pozwala prześledzić, jak postępuje kariera każdego z pracowników oraz jakiego rodzaju umiejętności (i na jakim poziomie) posiada zespół. Dzięki opisanej funkcji zapobiegasz bezzasadnym wydatkom na szkolenia i rekrutację. Inwestujesz w rozwój osobisty tych osób, które wykazują potencjał; w takim zakresie, w jakim jest im to rzeczywiście potrzebne.
W efekcie Twoi pracownicy mają poczucie, że liczysz się z ich potrzebami i chętniej wiążą się z organizacją na dłużej.
Zarządzanie czasem pracy
Czas to pieniądz. Chyba nie muszę Cię o tym przekonywać…
Dzięki oprogramowaniu HCM nareszcie masz kontrolę nad tym, ile poświęcacie go na poszczególne zadania. Być może znajdziesz tutaj pole do optymalizacji?
Technologia HCM oferuje funkcję, która wykracza poza znany z zakładów produkcyjnych mechanizm clock-in/clock-out.
W systemie HCM możesz rejestrować nie tylko pory rozpoczęcia i zakończenia pracy, ale również badać ile z każdego tygodnia poświęcacie na wybrane aktywności i czy to się Wam opłaca.
Oprócz codziennego time trackingu możesz zarządzać nieobecnościami oraz planować spotkania i rozporządzać współdzielonymi zasobami.
Doskonale wiesz kiedy i kogo nie będzie w biurze, a więc o wiele efektywniej rozdzielasz obowiązki.
W dużych korporacjach taka wiedza przyda się także podczas zarządzania przestrzenią biurową.
On-/Offboarding
Onboarding to nie tylko lista przedmiotów do wydania nowemu pracownikowi. Chociaż i taka Ci się na pewno przyda…
Można powiedzieć, że jest to proces „socjalizacji” specjalisty w nowej organizacji.
Składają się na to:
Onboarding powinien wyglądać tak samo bez względu na to kto i kiedy obejmuje dane stanowisko.
W tym celu system HCM pozwala na stworzenie odpowiedniego szablonu do wykorzystania przez kierowników oraz pracowników działu HR. Mogą z niego skorzystać każdorazowo po zakończonej sukcesem rekrutacji.
Analogicznie (acz w odwrotnym kierunku) wygląda proces offboardingu, kiedy ktoś żegna się z organizacją.
Kiedy HCM nie wystarcza?
Obiecałem na początku, że opowiem także o sytuacji, w której systemy HCM się nie sprawdzą…
Jest to rzecz jasna technologia do zarządzania miękkim HR.
HR twardy wymaga dogłębnej znajomości obowiązującego prawa pracy, a to może się dość niespodziewanie zmieniać. HCM bardzo często niestety nie pokrywa tego obszaru prowadzenia działalności.
Chociaż posiada kilka modułów przydatnych podczas rozliczeń, np. delegacje, plany pracy, dokumenty – nie służy do naliczania składek. Z tego względu lepiej nie polegać na nim w zakresie administracyjnym. Aby pozostawać na bieżąco z tym, co wyznaczył ustawodawca – najlepiej skorzystać z rozwiązań do prowadzenia kadr i płac.
Czy wiesz, że…
System HCM może być doskonałym dopełnieniem narzędzia do twardego HR.
Dzięki odpowiedniej integracji da się zbudować kompleksową platformę do zarządzania kapitałem ludzkim, oraz administrowania kadrami.
Musisz mieć jednak świadomość odrębnego przeznaczenia obu części składowych takiej platformy.
Rekomendacja eVolpe: MintHCM
Producenci oprogramowania dla biznesu zauważyli lukę na rynku i coraz liczniej oferują rozwiązania, które wspierają zrównoważone zarządzanie kapitałem ludzkim w duchu HCM.
Takowe narzędzie niedawno trafiło także do oferty eVolpe.
Mowa oczywiście o systemie MintHCM.
Służy on obsłudze procesów z zakresu miękkiego HR. Może być wykorzystywany zarówno przez rekruterów i specjalistów employer brandingu, jak i wszystkich pozostałych pracowników firmy (od zarządu po stażystów).
Sprzyja efektywnemu zarządzaniu czasem, zasobami oraz ludźmi. Posiada szeroki pakiet funkcji, które przyczyniają się do optymalizacji procedur oraz zwiększenia zysków i minimalizacji kosztów posiadania pracownika.
Dzięki wbudowanym funkcjom analitycznym pomaga też rozpoznać pole do usprawnień oraz zapewnić zaspołowi przyjemną Employee Journey.
Zwróć na niego swoją uwagę, jeżeli:
A Ty jak radzisz sobie z zarządzaniem kapitałem ludzkim w Twojej firmie?
Umów konsultację z ekspertem wdrożeniowym eVolpe
Wybierz dogodny dla siebie termin.
Human Capital Management (HCM) to strategia biznesowa, która polega na organizacji pracy związanej z zarządzaniem kapitałem ludzkim w organizacjach. Zgodnie z tą ideą pracownicy to najważniejszy zasób w przedsiębiorstwie. HCM to także klasa oprogramowania do obsługi procesów takich jak: employer branding, rekrutacja, onboarding, zarządzanie czasem pracy, oceny pracownicze i inne.
HCM i HRM to zasadniczo to samo. HRM, czyli Human Resources Management to pojęcie stosowane zamiennie z Human Capital Mangement (HCM) jako określenie idei zrównoważonego zarządzania kapitałem ludzkim w przedsiębiorstwach.
MintHCM to opensourcewy system informatyczny, który służy obsłudze procesów z zakresu miękkiego HR. Może być wykorzystywany zarówno przez rekruterów i specjalistów employer brandingu, jak i wszystkich pozostałych pracowników firmy (od zarządu po stażystów). Sprzyja efektywnemu zarządzaniu czasem, zasobami oraz talentami. Posiada szeroki pakiet funkcji, które przyczyniają się do optymalizacji procedur oraz zwiększenia zysków i minimalizacji kosztów posiadania pracownika.
- Uzyskaj dotację na system IT dla Twojej firmy. Nowe środki na cyfryzację MŚP jednak w 2025 roku? - 10 stycznia 2025
- Czy systemy Open Source są darmowe? - 9 grudnia 2024
- Czy SugarCRM integruje się z innymi systemami? - 20 listopada 2024