- Uzyskaj dotację na system IT dla Twojej firmy. Nowe środki na cyfryzację MŚP jednak w 2025 roku? - 10 stycznia 2025
- Czy systemy Open Source są darmowe? - 9 grudnia 2024
- Czy SugarCRM integruje się z innymi systemami? - 20 listopada 2024
Kim jest i czym zajmuje się citizen developer systemów IT?
Instytut badawczy Gartnera określił tym mianem osoby, które mimo, iż nie posiadły umiejętności programowania, podejmują się wytwarzania aplikacji dla biznesu.
Wykształcenie takowej roli w organizacjach umożliwił rozwój technologii takich jak BPM, low-code/no-code czy ostatnio AI. Dzięki: kreatorom procesów, gotowym komponentom no-code oraz sztucznej inteligencji – użytkownik systemu IT, może samodzielnie wytwarzać jego funkcjonalność. Wystarczą chęci i odrobina zrozumienia dla potrzeb organizacji.
Więcej szczegółów na temat tego, na czym to polega, jakie korzyści przynosi i którą platformę polecają analitycy rynku — otrzymasz poniżej.
Co to jest citizen development?
Citizen development to sposób tworzenia i rozbudowy systemów informatycznych, który uwzględnia zaangażowanie osób z jednostek biznesowych firmy.
W procesie citizen developmentu to użytkownicy końcowi systemu stają się jego twórcami. Nie ma przy tym potrzeby, aby posiadali techniczne umiejętności. Dzięki nowoczesnej technologii mogą tworzyć, modyfikować i wdrażać aplikacje bez pisania kodu. Wystarczy, że zaznajomią się z procesem, który należy odtworzyć w systemie.
W skrócie: citizen development to podejście do wytwarzania oprogramowania, które umożliwia osobom bez doświadczenia programistycznego rozwijanie systemów IT przy pomocy technologii low-code/no-code, BPM oraz AI.
Kim jest i czym się zajmuje citizen developer?
Citizen developer to osoba, która wykorzystuje możliwości technologii low-code/no-code (a ostatnio także AI) do tworzenia aplikacji.
Najczęściej jest to po prostu pracownik firmy, w której wdrażany lub rozwijany jest system IT.
Citizen developer nie musi dysponować specjalistyczną wiedzą związaną ze sztuką programowania. Ważne jedynie, aby rozumiał proces biznesowy oraz potrzeby organizacji wobec budowanego narzędzia. Rozwoju aplikacji przy pomocy komponentów no-code można się bowiem bardzo szybko nauczyć. Polega to przede wszystkim na przeciąganiu i upuszczaniu gotowych elementów w widoku kreatora procesów.
Korzyści związane z zastosowaniem metody citizen development
Citizen developerzy odgrywają ważną rolę w cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa.
Swoim wysiłkiem wspierają wdrażanie rozwiązań, które odpowiadają aktualnym potrzebom organizacji. Dzięki nim możesz szybko zwiększać efektywność operacyjną oraz obniżać zależność od kosztownych usług software development niektórych dostawców oprogramowania.
Citizen development to także doskonała forma zaangażowania pracowników w sprawy firmy a także impuls dla innowacji i współpracy pomiędzy zespołami.
Technologia dla citizen developerów
Citizen develoment wymaga zastosowania specyficznego rodzaju technologii. Żeby skorzystać z zalet tego postępowego podejścia, potrzebujesz systemu, który da się rozwijać bez ingerencji w kod oprogramowania. Chodzi tu przede wszystkim o rozwiązania low-code/no-code.
No-code jest dla Ciebie, jeśli w rozwój oprogramowania chcesz zaangażować wyłącznie użytkowników biznesowych. Rozbudowa systemów tego typu nie wymaga bowiem znajomości kodu. Pracujesz wtedy wyłącznie na gotowych komponentach, z których nowy system składa się jak z zamek z klocków.
Opcja low-code to rozwiązanie, które łączy funkcjonalność no-code z możliwością ingerencji w kod aplikacji przez programistów.
Systemy low-code/no-code coraz częściej oferują również możliwość rozbudowy przy pomocy AI.
Jaki system low-code/no-code wybrać?
Platforma dla citizen developerów, którą polecają analitycy rynku i którą warto się zainteresować w nowym roku to Creatio. Oprogramowanie trafiło właśnie na sam szczyt zestawienia Forrester Wave!
Creatio jako jedyne spośród konkurencji spełniło wszystkie kryteria, aby nazywać się liderem rynku low-code/no-code. Systemy autorstwa Microsof, Zoho czy Google znalazły się dopiero w kolejnych kategoriach. Łącznie porównano aż 12 dostawców.
W opinii analityków Forrstera Creatio wyróżnia się nie tylko bogatą ofertą, ale również nowoczesną strategią biznesową i imponującą popularnością na rynku systemów dla citizen developerów.
Podsumowanie
W związku z powyższym wybór platformy Creatio jako technologii dla citizen developerów to nie tylko logiczna, ale także niezwykle korzystna decyzja biznesowa. Pozyskanie systemu otwiera drzwi do nowych możliwości związanych z sprawną automatyzacją dotychczasowego sposobu działania. Dzięki Creatio oddajesz sprawczość nad postępem organizacji w ręce zaufanych pracowników i tym szybciej przybliżasz się do celu związanego z pełną transformacją cyfrową prowadzonego biznesu.
Jeżeli poszukujesz sposobu na rozwojową platformę IT, którą mogliby rozwijać citizen developerzy – koniecznie umów się na konsultację z ekspertem low-code/no-code eVolpe. Wolne terminy znajdziesz w kalendarzu poniżej.
Umów konsultację z ekspertem wdrożeniowym eVolpe
Wybierz dogodny dla siebie termin.
- Uzyskaj dotację na system IT dla Twojej firmy. Nowe środki na cyfryzację MŚP jednak w 2025 roku? - 10 stycznia 2025
- Czy systemy Open Source są darmowe? - 9 grudnia 2024
- Czy SugarCRM integruje się z innymi systemami? - 20 listopada 2024