- Umowa wdrożeniowa. Zapisy, które zabezpieczą interesy klienta - 11 grudnia 2024
- Dlaczego polscy przedsiębiorcy upodobali sobie systemy IT On-Premise? - 24 września 2024
- Open Source CRM – dlaczego sprawdza się w dużych firmach? - 11 września 2024
System no-code sprzyja obniżeniu kosztów tworzenia aplikacji. W przypadku tego typu systemów oszczędzasz na czasie, ilości zaangażowanych osób, pieniądzach oraz przestrzeni dyskowej.
Taką szansę bardzo często starają się wykorzystać młode organizacje, którym zależy na szybkich efektach i niewielkiej finansowej inwestycji. Być może stąd wzięło się skojarzenie, że to technologia wyłącznie dla start-upów? Poświęciłem trochę czasu, aby zweryfikować powyższy pogląd. Sprawdźmy zatem, czy no-code nadaje się także do dużych projektów.
Oszczędności dzięki no-code
No-code jest tak samo dobrą technologią, jak full-code do tworzenia dużych skomplikowanych projektów. W rzeczywistości nie ma powodu, dla którego no-code miałoby się nie przyjąć w dużej organizacji, która planuje skomplikowane wdrożenie. Taką samą korzyść, jaką dostrzegły małe i średnie firmy, mogą uzyskać wielkie korporacje.
Oszczędności dzięki no-code:
W przypadku niestandardowych wymagań warto połączyć funkcjonalność no-code i low-code w jednym systemie. W takim przypadku niektóre, niedostępne jeszcze w kreatorze BPM funkcje, można opracować w kodzie. Całą resztę da się prosto wyklikać siłami użytkowników biznesowych (citizen developers).
Dla kogo jest no-code?
Dla kogo w takim razie jest technologia no-code? W skrócie dla wszystkich. Sprawdzi się w dużych organizacjach, gdzie procesy związane z tworzeniem kodu są długotrwałe, a systemy zarządzania danymi są kompletnie nieelastyczne i wymagają oczekiwania miesiącami na wdrożenie nowych rozwiązań.
Nadaje się też do wykorzystania w małych organizacjach, gdzie programiści często nie mają czasu na zajmowane się pomniejszymi projektami oraz nie istnieją zaawansowane systemy administrowania danymi. To wymusza pracę przedsiębiorstwa na najprostszych arkuszach kalkulacyjnych oraz rezygnowanie z niektórych rozwiązań w sferze kreatywnej.
Technologia no-code jest odpowiednia dla każdej organizacji. Nie ważne jak wielki projekt masz zamiar wdrożyć. Aplikacja oparta na rozwiązaniu bez kodu to przyszłość wszystkich firm, niezależnie od ich rozmiaru.
Przyszłość biznesu dzięki nowej technologii
Technologia no-code raczej kojarzy się głównie z szybkimi, sprawnymi rozwiązaniami, wdrożeniami MVP. Jest to zrozumiałe. Jednak warto mieć na uwadze, że to nie jedyne zastosowanie. No-code/low-code dobrze sprawdza się także przy dużych wdrożeniach. Łącząc te dwa rozwiązania szybciej i taniej otrzymasz rezultaty. A przy okazji, gdy w czasie korzystania wystąpi potrzeba dodania nowej funkcji, będzie można to nadrobić w każdej chwili, bez potrzeby angażowania dewelopera.
Podsumowanie
Więc jeśli ktoś Ci powie, że technologia no-code nie nadaje się do wdrożeń w dużych firmach czy korporacjach, podejdź do tego ze sceptycyzmem. No-code jest odpowiedni zarówno do projketów MVP, jak i większych wdrożeń.
A jeśli interesują Cię inne tematy związane z low-code/no-code to, sprawdź naszego bloga, gdzie znajdziesz inne artykuły dotyczące tego tematu lub ściągnij e-book, w którym obalamy najpopularniejsze mity związane z tą technologią.
Umów konsultację z ekspertem wdrożeniowym eVolpe
Wybierz dogodny dla siebie termin.
- Umowa wdrożeniowa. Zapisy, które zabezpieczą interesy klienta - 11 grudnia 2024
- Dlaczego polscy przedsiębiorcy upodobali sobie systemy IT On-Premise? - 24 września 2024
- Open Source CRM – dlaczego sprawdza się w dużych firmach? - 11 września 2024