- Umowa wdrożeniowa. Zapisy, które zabezpieczą interesy klienta - 11 grudnia 2024
- Dlaczego polscy przedsiębiorcy upodobali sobie systemy IT On-Premise? - 24 września 2024
- Open Source CRM – dlaczego sprawdza się w dużych firmach? - 11 września 2024
Hasło „prompt engineering” robi ostatnio zawrotną karierę. Od czasu premiery ChatGPT oraz upowszechnienia się generatywnej sztucznej inteligencji — pełno w sieci kursów, poradników i artykułów o tym, jak to robić dobrze. Media społecznościowe pękają w szwach od filmików i postów obiecujących „niesamowite efekty” pod warunkiem zastosowania odpowiedniego przepisu na „rozmowę” ze sztuczną inteligencją. Światowe Forum Ekonomiczne ogłosiło prompt inżynierów „zawodem przyszłości #1”. Temat zdecydowanie wymaga uwagi...
Postanowiłem, że przeanalizuję dzisiaj, czym jest ten osławiony „ai prompt engineering”. Nawet jeśli to tylko kolejny rozdmuchany buzzword – dobrze sobie zdawać sprawę z tego, co oznacza i skąd się bierze jego popularność.
Co to jest AI Prompt Engineering?
Prompt to inaczej zapytanie, które umożliwia sztucznej inteligencji zrozumienie intencji użytkownika, a następnie wygenerowanie przez nią pożądanej odpowiedzi.
Prompty wprowadza się najczęściej w oknie interfejsu konwersacyjnego. Cały proces imituje rozmowę przy pomocy komunikatora, ale nie zawsze przypomina typową wymianę zdań z człowiekiem.
Niektóre narzędzia AI wymagają bardzo specyficznych instrukcji, aby przetworzyć informację o tym, co i w jaki sposób jest do zrobienia.
Im precyzyjniej się zatem wyrażasz, tym większa szansa na prawdziwie imponujące efekty. Sztuka takiej precyzji to właśnie AI prompt engineering.
Warto dodać, że w idei prompt engineering chodzi o coś więcej niż tylko tworzenie pojedynczych instrukcji.
Prawdziwy inżynier promptów:
Wymaga to:
Dlaczego prompt engineering jest taki ważny?
Pewnie się zastanawiasz, skąd tyle hałasu o prompt engineering, skoro chodzi tu „tylko” o umiejętność rozmowy (ze sztuczną inteligencją)?
Powód jest prosty. Pomimo ogromnych postępów w dziedzinie AI, generatywne modele wciąż są dalekie od doskonałości. Oferują niesamowicie kreatywne i fascynujące treści, ale jednocześnie są podatne na błędy, nieprecyzyjne odpowiedzi i nadmierne „halucynowanie”.
Mówiąc wprost: AI wciąż bardzo często się myli. Do niedawna rozwiązania takie jak MidJourney czy DALL·E, chociaż zdolne do tworzenia niesamowicie skomplikowanych, fascynujących, realistycznych lub abstrakcyjnych obrazów – zupełnie nie radziły sobie na przykład z odtworzeniem wizerunku ludzkich dłoni.
Dlatego właśnie tak ważny jest sam prompt engineering. Poprzez staranne i celowe konstruowanie promptów, można wpływać na wyniki generowane przez AI. Jest to klucz do uzyskania pożądanych efektów i uniknięcia potencjalnych niedociągnięć, uchybień czy pomyłek.
Prompt engineering: buzzword czy prawdziwa umiejętność?
Prompt engineering to z pewnością bardzo istotna umiejętność dnia dzisiejszego. Przydaje się copywriterom, graphic designerom, analitykom, a nawet programistom czy naukowcom.
Bardzo polecam, by ją rozwijać albo korzystać z profesjonalnych usług prompt engineeringu. Tylko w ten sposób można w pełni wykorzystać potencjał dostępnych aktualnie narzędzi AI.
Czy prompt engineering zostanie z nami na dłużej? Czy rzeczywiście można go nazwać „profesją przyszłości”?
Na te pytania trudno jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Przekuj teorię AI w praktykę
Po pierwsze dlatego, że kolejne generacje systemów sztucznej inteligencji będą z pewnością jeszcze bardziej intuicyjne.
Wyobrażam sobie świat, w którym nie będziemy musieli być, aż tak skrupulatni tworząc instrukcje dla AI. Być może kolejne etapy jej rozwoju pozwolą na pewną dozę niuansu? Jeśli sztuczna inteligencja nauczy się rozumieć naturalny język wypowiedzi, pewnie zmniejszy się potrzeba precyzyjnego projektowania promptów.
Po drugie, ewolucja technologii AI dzieje się na naszych oczach. Na kolejne odsłony nie będziemy raczej długo czekać. Modele językowe już teraz zaczynają oferować funkcjonalność, o której nie śniło się autorom ChatGPT podczas jego premiery w listopadzie 2022. Być może jesteśmy o krok od tego, że sama koncepcja inżynierii promptów stanie się przestarzała?
Powyższa wątpliwość pozwala niektórym podważać znaczenie inżynierii promptów. To właśnie dlatego pojawiają się lekceważące komentarze dotyczące tymczasowości takiego podejścia. Wynikają one z zapewne słusznej, ale trudnej do oszacowania predykcji zmiany koncepcji działania AI w przyszłości.
Według mnie, dopóki ta nowa rzeczywistość nie nastanie, lepiej prompt engineering opanować. Zamiast czekać na rewolucję w User Experience sztucznej inteligencji, lepiej zacząć już teraz z niej korzystać. W taki sposób, jak to jest dziś zorganizowane. Możliwości są prawdziwie imponujące. Twoja konkurencja pewnie już się temu przynajmniej przygląda…
Co jeśli nie prompt engineering?
Prompt engineering to dość techniczna umiejętność. Jest wypadkową tego, jak działa współczesna technologia. U jej podstaw leży jednak coś, co przyda się użytkownikom sztucznej inteligencji bez względu na sposób działania konkretnego narzędzia. Jest to miękka, ale myślę, że o wiele istotniejsza kompetencja. Harvard Business Review mówi o niej po prostu: formułowanie problemu.
Brzmi banalnie, ale uwierz mi – ma kluczowe znaczenie dla każdego, kto posługuje się AI na ponad podstawowym poziomie.
Tworzenie skutecznych poleceń dla AI to kwestia zastosowania odpowiednich słów, fraz, struktur i interpunkcji. Formułowanie problemu polega na wytyczaniu skali, obszaru zainteresowania oraz granic.
Bez tej drugiej umiejętności sam prompt engineering nie może się udać. Nawet najbardziej zaawansowane polecenia będą niewystarczające bez dobrze sformułowanego problemu. Dopiero po jego identyfikacji, subtelności lingwistyczne zaczynają mieć jakiekolwiek znaczenie.
Rozwiń swój biznes z pomocą AI.
Skorzystaj z ponad 40 stron opracowania z przykładami już dziś.
Z tego samego powodu nie można też mówić o tym, że sztuczna inteligencja zabierze nam wszystkim pracę. Pisałem już o tym w artykule:
AI ma być narzędziem w naszych rękach. Sama w sobie może nadal bardzo niewiele. Kluczowa i bardzo ludzka umiejętność, bez której nie będzie działać zgodnie z naszą intencją to właśnie kwestia poprawnego formułowania problemu.
Podsumowanie
Aby w pełni skorzystać z wartości oferowanej przez sztuczną inteligencję, nie wystarczy jedynie posiadać narzędzia AI.
Kluczową rolę odgrywa umiejętność właściwego sformułowania problemu, który należy rozwiązać. Chodzi o proces znany również jako problem formulation. Polega on na precyzyjnym określeniu skali, obszaru zainteresowania oraz granic, w jakich AI ma działać. Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest odpowiednie komunikowanie się z AI poprzez prompt engineering. To właśnie poprzez konstrukcję odpowiednich instrukcji wpływamy na wyniki generowane przez sztuczną inteligencję.
AI działa zgodnie z naszą intencją jedynie pod warunkiem umiejętnego formułowania zapytań. Dlatego mimo pewnych wątpliwości co do przyszłości inżynierii promptów, warto rozwijać obie opisane tu umiejętności: problem formulation oraz ai prompt engineering. Tylko w ten sposób da się wykorzystać prawdziwy potencjał dostępnej dziś technologii.
Interesuje Cię temat sztucznej inteligencji?
Umów się na konsultację z ekspertem eVolpe. Poniżej znajdziesz kalendarz z informacją o dostępnych terminach.
Umów konsultację z ekspertem wdrożeniowym eVolpe
Wybierz dogodny dla siebie termin.
- Umowa wdrożeniowa. Zapisy, które zabezpieczą interesy klienta - 11 grudnia 2024
- Dlaczego polscy przedsiębiorcy upodobali sobie systemy IT On-Premise? - 24 września 2024
- Open Source CRM – dlaczego sprawdza się w dużych firmach? - 11 września 2024