Rozwiązania typu Open Source stają się coraz bardziej popularnym zagadnieniem w środowisku informatycznym. Dynamiczny rozwój darmowych aplikacji z otwartym kodem spędza sen z powiek dostawców płatnego, licencjonowanego oprogramowania. Jednak docelowi użytkownicy w dalszym ciągu zastanawiają się, czy warto zaufać produktom Open Source i dlaczego właściwie ktoś udostępnia swoją pracę za darmo.
Open Source, czyli otwarte oprogramowanie, oparte jest na idei wolnego oprogramowania. Zakłada ona istnienie swobodnego dostępu do oprogramowania dla wszystkich jego uczestników. Oznacza to, iż praktycznie każdy ma prawo do legalnego oraz darmowego uruchamiania, kopiowania, rozpowszechniania, analizowania, modyfikowania oraz ulepszania i rozbudowy istniejących produktów. Do niedawna twórcy produktów Open Source kojarzeni byli raczej z anonimowymi grupami osób, a ich produkty nie wzbudzały zaufania.
Obecnie czasy się zmieniły, a idea Open Source zdobywa coraz więcej zwolenników. Oprogramowanie tworzone jest także przez wielkie korporacje, które już zdobyły zaufanie użytkowników swoich produktów. Ponieważ coraz więcej osób jest także zainteresowanych współpracą nad tworzeniem wspólnego oprogramowania, aplikacje Open Source rozwijają się niezwykle dynamicznie. Co więcej, idea otwartego oprogramowania ma także sporo do zaoferowania światowi biznesu. Darmowe systemy wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem o dowolnej branży zyskują uznanie i zaufanie u coraz większej liczby zadowolonych klientów. Czy zatem warto zaufać produktom typu Open Source?
Zdecydowanie tak. Ich pierwszą niepodważalną zaletą jest niezawodność. Otwarte oprogramowanie oznacza zwiększone bezpieczeństwo — ponieważ kod źródłowy jest wystawiany na widok publiczny, jego użytkownicy sprawdzają go z ekstremalną wręcz dokładnością. Błędy są natychmiastowo wykrywane i poprawiane. Z tego powodu niezawodność aplikacji Open Source jest bardzo wysoka w porównaniu do zamkniętych, własnościowych programów. Obala to mit rzekomego braku profesjonalizmu otwartego oprogramowania.
Kolejnym argumentem przemawiającym za oprogramowaniem Open Source jest jego dynamika rozwoju. Zgodnie z główną ideą, programiści z całego świata mogą za pośrednictwem Internetu uczestniczyć w procesie ulepszania produktu. Dzięki temu jest on błyskawicznie rozbudowywany o dodatkową funkcjonalność, a napotkane błędy są natychmiastowo identyfikowane i poprawiane. Z tego powodu wytwarzany produkt jest w efekcie lepszy niż tradycyjny zamknięty model. Zamknięte oprogramowanie charakteryzuje się tym, iż zaledwie określona grupa programistów ma wgląd w kod źródłowy. Wszyscy inni natomiast zmuszeni są korzystać z gotowych, uniemożliwiających wszelką modyfikację aplikacji.
Najistotniejszą zaletą z punktu widzenia docelowego nabywcy oprogramowania jest z pewnością zmniejszenie kosztów ogólnych wdrożenia projektu. Spowodowane jest to brakiem jakichkolwiek opłat licencyjnych. Praktycznie każdy może pobrać i użytkować wybraną aplikację. Oczywiście najbezpieczniej i najszybciej jest skorzystać w tym przypadku z usług firmy specjalizującej się we wdrożeniach wybranego produktu. Nie zmienia to jednak faktu, że wykorzystanie rozwiązań typu Open Source w konsekwencji znacznie zmniejsza wydatki nabywcy – w przypadku rozwiązań komercyjnych płaci on i za wdrożenie i za licencję na użytkowanie wybranego oprogramowania.
Kolejną interesującą zaletą oprogramowania typu Open Source jest niezależność od usługodawcy. Nie jesteś zadowolony z usług obecnej firmy? Nie ma problemu – praktycznie każdy programista specjalizujący się w technologii, w której stworzona jest dana aplikacja może świadczyć dalsze usługi dla Twojego przedsiębiorstwa.
A co w przypadku, gdy wdrożone oprogramowanie przestaje spełniać aktualne wymagania rynku? Nic prostszego – Open Source gwarantuje stały, darmowy dostęp do najnowszych aktualizacji, które – z uwagi na dynamikę rozwiązań – tworzone są bardzo często.
Pozostaje zatem ostatnie pytanie – dlaczego właściwie istnieje taki ruch jak Open Source i kto ma interes w tym, żeby udostępniać za darmo owoce swojej ciężkiej pracy? Wszystko zaczęło się od prostego założenia wolnego oprogramowania, czyli możliwości swobodnego dostępu do kodu źródłowego oraz współpracy nad nim przez wielu programistów z dowolnego miejsca na świecie. Brzmi to nieco nierealnie z uwagi na komercyjny charakter obecnych czasów, jednak w jakimś stopniu idea ta ma sens. Jeżeli komuś zależy na szybkim rozwoju oraz weryfikacji swojego produktu, może on udostępnić swój kod i poprosić innych o wsparcie. Dzięki temu jego aplikacja zostanie rozbudowana nieporównywalnie szybciej. I tak właśnie się dzieje również w przypadku kompleksowych systemów i korporacji. Kolejnym zyskiem firm oferujących otwarte oprogramowanie mogą być oczywiście usługi wdrożeniowe, konsultingowe oraz szkolenia w zakresie danego produktu.
Zatem Open Source nie jest nierealnym wymysłem grupki anonimowych, niedoświadczonych osób czy też firm. Jest to nowy sposób na niezawodne, wysokie jakościowo oraz korzystne cenowo oprogramowanie, którego idei przyświeca wspólne dążenie do określonego celu tak, aby każdy odniósł jak największy sukces. Z racji tego, że coraz więcej użytkowników widzi korzyści, jakie wynikają zarówno z biernego jak i czynnego uczestnictwa w rozbudowie otwartego oprogramowania, można śmiało uznać, że Open Source jest przyszłością wszelkich rozwiązań informatycznych.